Vše, co potřebujete vědět o zahradním grilu na plyn
Grilujte rychle a bez kouře s plynovými zahradními grily Campingaz. Pokud je ještě neznáte, rádi vám objasníme, jak fungují, které příslušenství se vyplatí dokoupit, nebo jak gril správně vyčistit. Opékání špekáčku nad ohněm nebo grilování na uhlí je sice stále poměrně oblíbené, ale kdo má zkušenost s plynovým grilem, ten by neměnil.
Jak fungují plynové grily?
Hlavním prvkem plynového grilu jsou hořáky. Pro ohřev využívají plyn z PB lahve (kartuše). Tu připevníte ke grilu pomocí přípojné sady, kterou u nás obdržíte jako dárek k nákupu. Zkontrolujete, jestli lahev a spoje dobře drží, otočíte knoflíkem, stisknete automatický piezo zapalovač a voala – gril je připraven! Stačí ho nechat chvíli zahřát se zavřeným víkem a grilovačka může začít. Přenosné grily fungují na podobném principu. Za pozornost stojí stolní plynové grily plancha, které mají celistvý rovný rošt. Tento typ grilování pochází ze středomoří – je ideální pro pokrmy, které nevyžadují dlouhou přípravu (například ryby).
Příslušenství k zahradním grilům Campingaz
Neobejdete se bez plynové kartuše zmíněné v předchozí sekci. Ke kouzlení u roštu se vám budou hodit další praktičtí pomocníci pro údržbu nebo přípravu originálních pokrmů.
TIP: Doplňky ke grilům objednáte jednoduše přímo na detailu vybraného grilu.
- Nářadí a speciální rošty: s běžným kuchyňským nádobím se u grilu moc dobře nepracuje. Dobře poslouží kvalitní grilovací nářadí odolné vůči vysokému žáru. Některé suroviny lépe připravíte se speciálními rošty. Určitě využijete rošt na ryby, nebo jehlu s hroty pro jednoduché grilování drůbeže.
- Grilovací příslušenství Culinary Modular: modulární systém vám umožní na jednom grilu připravovat i méně obvyklé pokrmy pouhou výměnou nástavce. Přeneste se do slunné Itálie s keramickým kamenem na pizzu, do středomoří velkou nádobou na paellu, nebo do Asie s pánví wok. Set na rožnění s otáčecím motorkem vám umožní grilovat kuře bez neustálého dohledu.
- Čištění a obaly: ačkoli to nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, gril je potřeba čistit. Ideálně po každém grilování. Nebojte, se správným nářadím a přípravky vám to půjde jednoduše. Kartáč s mosaznými štětinami a škrabkou odstraní všechny připálené nečistoty. Pokud by nějaké přece jen nechtěly dolů, po postříkání čisticím sprejem na grily se jich zbavíte raz dva. V sezóně gril překryjte ochrannou plachtou, aby se nezaprášil a nezmokl. Obal přijde vhod i při uschování grilu na zimu.
Grilujte po celý rok od jara až do zimy
V Česku grilujeme hlavně v létě. Večery si bez dobrot z roštu skoro ani neumíme představit. Ale pokud jste ještě nezkusili grilovačku v zimě, o dost přicházíte. V létě je role kuchaře u grilu spíš za trest kvůli horku, v zimě je o tuto pozici mnohem větší zájem. S přípravou jídla si můžete dát na čas a gril vás skvěle zahřeje. Když si k tomu uděláte dobrý svařák, nebo horký čaj s rumem, určitě uznáte, že zimní grilování má něco do sebe.
Objevte všechny výhody plynových grilů
- Když máte připravenou lahev s plynem, od položení steaku na rozpálený rošt vás dělí jen pár minut – gril je rychle připravený (a plyn vás vyjde levněji než dřevo),
- při grilování na plynu nevzniká kouř, což ocení účastníci grilovačky i vaši sousedé,
- už žádné shánění dřeva a uhlí na poslední chvíli, stačí mít doma zásobu plynových kartuší,
- díky regulaci teploty pomocí kolečka dosáhnete dokonalých výsledků – steak bude propečený tak, jak si přejete,
- tuk z jídla nekape do ohně, takže nevznikají škodlivé látky a grilování je zdravější,
- většinu částí grilů Campingaz umyjete v myčce,
- ke grilu na plyn seženete řadu příslušenství: je wok pánev, kámen na pizzu, litinový hrnec apod. a díky tomu vytvoříte široké menu, kterým hosty pokaždé překvapíte.